1 minut czytania

Zakopane, ze względu na swój klimat i położenie geograficzne, jest miejscem chętnie odwiedzanym prze turystów. Tłumy zwiedzających na Krupówkach, zapełnione hotele i pensjonaty, oblegane zimą wyciągi narciarski, a latem górskie szlaki to krajobraz codzienny tego niewielkiego miasta położonego u podnóża Tatr. Przybywamy tu licznie, z rodzinami, przyjaciółmi i w pojedynkę, by pobyć trochę w samotności. Majestat gór sprzyja przemyśleniom i refleksjom, wyciszeniu i nabraniu dystansu. Wyjeżdżając stąd, chcemy wziąć ze sobą choć kawałek tego miejsca, by łatwiej nam było przywołać dobre wspomnienia. Dlatego w naszych walizkach, do rzeczy które ze sobą przywieźliśmy dołączają pamiątki, którymi chętnie obdarowujemy bliskich lub kładziemy na komodach w salonie. Co wybrać, by ten drobiazg przywoływał Zakopane i ciepłe myśli z nim związane?

KARYKATURA

Wędrówki po Krupówkach to nie tylko słynne na całą Polskę zdjęcie z misiem, ale również obecność karykaturzystów, którzy chętnie spróbują „odzwierciedlić” nasz wizerunek. Co prawda, jego ostateczny wygląd prawdopodobnie będzie miał niewiele wspólnego z naszą podobizną, bo artysta, mając wolną rękę, uruchomi swoją wyobraźnię, ale pamiątka będzie miała humorystyczny wydźwięk i świadczyć będzie o dystansie do siebie.

KORALE I CHUSTY

Wzorzyste chusty i korale znane są na cały świat. Ten charakterystyczny element folkloru góralskiego, jest wpisany w krajobraz Zakopanego. Dlatego oprócz walorów estetycznych doceńmy ich wartość praktyczną, kiedy w chłodne dni uzupełnią nasze stylizacje i ogrzeją ramiona.

CIUPAGI I KAPELUSZE

Znajdzie się też coś dla panów. Ciupaga to synonim wojującego o sprawiedliwość zbója, więc każdy przedstawiciel płci męskiej chętnie zabierze taką pamiątkę ze sobą. Przyda się też kapelusz, który przyozdobiony piórkiem i muszelkami kojarzyć się będzie z bohaterami „Janosika”. 

Czasem, wbrew powszechnie panującemu konsumpcjonizmowi, aby pamiętać o czymś dla nas ważnym i istotnym, wystarczą zachowane w pamięci wspomnienia. Aby je przywołać, nie potrzebujemy żadnych przedmiotów i gadżetów związanych z miejscem, które odwiedziliśmy. Zapach górskiego powietrza, lodowaty chłód tatrzańskiego potoku czy dźwięk grzmotu niosącego się po górach mogą wystarczyć, by na chwile wrócić wspomnieniami w ukochane miejsce. Zachowane w pamięci ważne chwile oraz przywiezione z podróży zdjęcia mogą pomóc nam w trudnym momencie i przywołać uśmiech na twarzy. Nie ma chyba nic prostszego na wprowadzenie się w pozytywny nastrój.