1 minut czytania

Dbamy o swoją odporność, skórę, włosy, walczymy z wirusami i bakteriami, trenujemy mięśnie i odpowiednio się odżywiamy – wszystko po to, aby zachować ładny wygląd, zgrabną sylwetkę, a przede wszystkim zdrowie i kondycję przez długie lata. Często zapominamy jednak o bardzo ważnej części, bez której nie jesteśmy w stanie się poruszać – są to stawy, czyli mobilne połączenia pomiędzy kośćmi. Warto dbać o ich kondycję, bo dzięki zdrowym stawom możemy być aktywni i sprawni fizycznie również w starszym wieku. Dotyczy to w szczególności bioder i kolan.

Ważna jest prawidłowa dieta – nabiał dla chrząstki stawowej, zboża i rośliny strączkowe do wytwarzania mazi, ryby na stany zapalne oraz warzywa i owoce dla elastyczności stawów. Nie należy zapominać o systematycznych ćwiczeniach – regularna, lekka gimnastyka pomoże zwiększyć ruchliwość stawów i usprawni ich działanie.

Gimnastyka dla stawów – przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie i poprawiają mobilność stawów, są bardzo proste i warto wykonywać je codziennie. Rano wystarczy zrobić kilka skłonów oraz skrętów oraz unieść ręce nad głowę. Podczas wieczornego rozruszania stawów można wykonać masaż karku z użyciem ręcznika i kilka razy nacisnąć i rozluźnić kolana.

Elementem gimnastyki mogą być ćwiczenia w klęku podpartym. W tej pozycji należy podnosić na zmianę lewą i prawą nogę – czynność trzeba powtórzyć kilka razy. To samo ćwiczenie można wykonać również w innej formie, odciągając nogi na bok. Inna grupa ćwiczeń może być wykonywane w pozycji leżącej – na przykład przy zgiętych kolanach, rozdzielonych na szerokość bioder stopach i prostych ramionach należy unieść biodra i utrzymać tę postawę kilka sekund. Prostym ćwiczeniem jest leżenie, z powtarzanym kilka razy podnoszeniem na zmianę lewej i prawej nogi. Ćwiczenia mogą być również przeprowadzane w pozycji siedzącej. Wystarczy usiąść na piętach na poduszce i przenieść kilka razy ciężar ciała na proste ramiona. W innej formie tego ćwiczenia należy pochylić się do przodu i wyprostować ramiona.

Warto również pamiętać o innej aktywności ruchowej – stawom szkodzi nie tylko brak ruchu, ale również nadmiar kilogramów.