1 minut czytania

Zespół Downa to zespół wrodzonych wad, który jest spowodowany przez obecność dodatkowego, trzeciego chromosomu 21. Po raz pierwszy trisomię 21 opisał w 1866 roku lekarz John Langdon Down. Osoby z zespołem Downa cechują obniżone zdolności poznawcze. Posiadają także charakterystyczne cechy fizyczne, takie jak na przykład migdałowaty kształt oczu, krótsze kończyny lub osłabione napięcie mięśniowe. Osoby z zespołem Downa są też w większym stopniu wystawione na ryzyko wystąpienia chorób, na przykład wady wrodzone serca. 

Jednym z wielu elementów terapii osób z zespołem Downa jest fizjoterapia. Odpowiednie ćwiczenia, zainicjowane już w okresie dzieciństwa, pomogą podnieść umiejętności dzieci oraz pozwolą poprawić ich komfort życia w późniejszych latach, gdy już dorosną. 

Osoby z zespołem Downa są w wyższym stopniu narażone na wystąpienie nadwagi. Metabolizm jest spowolniony i z tego powodu chorzy mają tendencję do tycia. Nadwaga w dalszym okresie życia może prowadzić do wystąpienia kolejnych schorzeń. Należy też wspomnieć, że osoby z zespołem Downa mają słabiej zmineralizowane kości – aktywność fizyczna i regularne ćwiczenia w okresie dzieciństwa wspierają rozwój kości, co pomaga uniknąć złamań i osteoporozy. Poza tym prowadzenie fizjoterapii od najmłodszych lat pomaga zwiększyć stopień samodzielności osób z zespołem Downa. 

FIZJOTERAPIA OSÓB Z TRISOMIĄ 21

Fizjoterapię należy rozpocząć już od pierwszych dni życia. Zaleca się, aby różne formy rehabilitacji wplatać w pielęgnację malucha, na przykład łączyć je z kąpielą lub przewijaniem. 

Należy też zadbać o utrzymanie właściwej pozycji dziecka w trakcie karmienia lub zabawy. W późniejszym czasie do rehabilitacji warto wprowadzać nowe elementy, na przykład stosować ćwiczenia, które wpłyną na rozwijanie sprawności rąk. Pomocne będą tutaj zabawki i przedmioty codziennego użytku. Na kolejnych fazach rozwoju do procesu rehabilitacji należy wprowadzić kolejne zadania, związane z samodzielnym wykonywaniem codziennych czynności, oraz zabawy, które pomogą rozwinąć umiejętności manualne. 

W przypadku dzieci z zespołem Downa do rehabilitacji warto włączyć także czynności, które będą wspierały rozwój różnych sfer, nie tylko fizycznej. Dlatego od samego początku do terapii należy wprowadzić zadania wspierające rozwój sfery mowy, poznawczej oraz sensorycznej.