1 minut czytania

Stwardnienie rozsiane to choroba ośrodkowego układu nerwowego o charakterze zapalnym i demielinizacyjnym. Prowadzi ona do poważnego uszkodzenia tkanki nerwowej, nieprawidłowego przewodzenia impulsów, co w konsekwencji może doprowadzić do częściowej lub pełnej utraty sprawności. Najczęściej dotyczy młodych osób w wieku między 20 a 40 lat, bardzo rzadko pojawia się przed 18 lub po 50 roku życia. Stwardnienie rozsiane częściej występuje wśród kobiet niż mężczyzn.

Nie ma skutecznego lekarstwa na stwardnienie rozsiane, jednak wczesne rozpoznanie i właściwa terapia mogą zwolnić tempo rozwijania się dolegliwości. Jeśli podejmiemy leczenie we wczesnej fazie choroby, możemy również osłabić bolesne objawy i usprawnić funkcjonowanie pacjenta. W terapii stwardnienia rozsianego sprawdza się rehabilitacja ruchowa, która pozwala utrzymać sprawność na dłużej. Rehabilitacja umożliwia na tworzenie nowych połączeń nerwowych.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym?

Głównym celem rehabilitacji ruchowej w przypadku stwardnienia rozsianego jest zmniejszenie negatywnych skutków choroby, takich jak między innymi ból, niedowłady, zaburzenia równowagi lub problemy z mobilnością stawów. Bardzo ważnym efektem terapii jest również motywujące działanie na psychikę pacjenta. W rehabilitacji stwardnienia rozsianego znajdziemy więc zabiegi funkcjonalne, wpływające na sprawność, kinezyterapię, PNF, które pomaga zregenerować funkcje motoryczne oraz Bobath, podczas którego odzwierciedla się ruchy pacjenta.

W leczeniu stwardnienia rozsianego bardzo ważne jest personalne podejście do każdego pacjenta, dlatego najlepsze efekty daje indywidualna terapia funkcjonalna. Jej przebieg jest dopasowany do potrzeb pacjenta oraz bierze pod uwagę specyficzne cechy danego przypadku. Szczególnie często pacjentom proponowane są zestawy ćwiczeń rozciągających, koordynacyjnych, rozciągających, oddechowych i dynamicznych. Pozwalają one na polepszenie elastyczności mięśni i stawów, poprawiają równowagę i odporność, zwiększają kontrolę ruchu oraz mają dodatkowy aspekt relaksacyjny. Dla wygody pacjenta rehabilitacja jest przeprowadzana w pozycji siedzącej i leżącej, a początkowa liczba powtórzeń jest mała, by systematycznie zwiększać się wraz z możliwościami i potrzebami pacjenta.

Terapia energotonowa Hi-Top – innowacja wspomagająca rehabilitację

Wsparciem dla rehabilitacji stwardnienia rozsianego może być innowacyjna terapia energotonowa Hi-Top. Jest to nowoczesna forma elektroterapii, które ma działanie miejscowe, ale także witalizujący wpływ na cały organizm. Jest to skuteczna metoda pobudzania nerwów i mięśni, pomaga zmniejszyć ból i jest szczególnie polecana pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby, takich jak na przykład stwardnienie rozsiane – w takich przypadkach terapia jest aplikowana przez oczy. Ta innowacyjna forma leczenia dostępna jest w niewielu ośrodkach w Polsce i jednym z tych, w których możecie Państwo z niej skorzystać, jest pensjonat „MARZENIE”.