1 minut czytania

Zalew Czorsztyński, określany również jako Jezioro Czorsztyńskie, to zbiornik wodny zaporowy, który znajduje się na Dunajcu. Jego niewątpliwym atutem jest bardzo atrakcyjne położenie: znajduje się między Pieninami a Gorcami. Okazuje się, że jest to doskonałe miejsce na zarówno letni, jak i zimowy wypoczynek. Co można robić, decydując się na urlop nad Zalewem Czorsztyńskim?

IDEALNE MIEJSCE DLA AKTYWNYCH

Zalew Czorsztyński to miejsce, które polecić można wszystkich miłośnikom aktywnego spędzania wolnego czasu. Można tu oczywiście popływać. W okolicy nie brakuje stoków narciarskich, które sprawiają, że zimą miejsce to zamienia się w prawdziwe królestwo białego szaleństwa. Działają tu również stadniny koni, które pozwalają na spędzenie czasu w siodle. Hitem są loty na paralotni pod okiem doświadczonego instruktora. To sposób na to, aby Zalew Czorsztyński i jego okolicę zobaczyć z lotu ptaka.

DLA MIŁOŚNIKÓW PIESZYCH WĘDRÓWEK

Jak wspomnieliśmy we wstępie, Zalew Czorsztyński położony jest między Pieninami a Gorcami. Sprawia to, że ci, którzy zdecydują się tutaj wypoczywać, mogą wybrać się na piesze wycieczki w góry. Godna polecenia jest wycieczka ze Szczawnicy na Trzy Korony i Sokolicę. Trzy Korony, powszechnie uznawane za najwyższy szczyt Pienin (tak naprawdę jest to Wysoka), przyciągają platformą widokową, z której rozpościera się niesamowity widok na Przełom Dunajca. Widać stąd również położony już po słowackiej stronie Czerwony Klasztor. Sokolica znana jest z kolei z endemicznej sosny, która niestety uległa uszkodzeniu. Udać można się także do Wąwozu Homole czy Wąwozu Biała Woda. W centrum Szczawnicy warto spróbować szczawy – wody mineralnej o charakterystycznym smaku.

ZAMEK CZORSZTYŃSKI

Każdy, kto zdecydował się wypoczywać nad Zalewem Czorsztyńskim powinien udać się w to miejsce. Jest to pochodząca z okresu średniowiecza forteca, która pełna jest wielu tajemnic i legend. Przewodnik opowie, dlaczego zamek ulokowano właśnie tutaj, wspomni również o skarbach, które podobno ukryte są na terenie zamku. 

ZAMEK W NIEDZICY

Po przeciwległej stronie Dunajca znajduje się kolejny zamek pochodzący ze średniowiecza – zamek w Niedzicy. Podobnie jak warownię w Czorsztynie, warto go zwiedzić, wypoczywając nad Zalewem Czorsztyńskim. Ciekawa jest legenda związana z zamkiem. Według niej zamek i jego okolicę mieli w XVIII wieku zasiedlać Inkowie. Pojawili się tutaj, uciekając przed prześladowaniami Hiszpanów.  

Okolice Zalewu Czorsztyńskiego doskonale nadają się na urlop o każdej porze roku. Wymienione przez nas atrakcje to jedynie niewielka część tego, co można tu robić. Nic więc dziwnego, że nasi wczasowicze zawsze chętnie biorą udział w wycieczkach nad jezioro, organizowanych przez „Marzenie”.