1 minut czytania

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła i nawracająca choroba, charakteryzująca się łuszczącą skórą we włosach, na twarzy i innych miejscach na ciele. Dermatoza jest jedną z najczęstszych chorób skóry, gdzie szacuje się, że stanowi ok. 10% wszystkich chorób skórnych. Najczęściej występuje w okresie dojrzewania, choć może się pojawić także u niemowląt i dorosłych. Do przyczyn wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry zalicza się wzmożoną aktywność gruczołów łojowych, nieprawidłowości i zaburzenia pracy układu odpornościowego, ale także nieodpowiednią dietę, wpływ zanieczyszczeń środowiska, zaburzenia hormonalne czy stres. Dermatoza bardzo często towarzyszy również chorobom neurologicznym czy zaburzeniom psychicznym.

DIAGNOSTYKA

Pierwszym krokiem do rozpoznania łojotokowego zapalenia skóry jest wizyta u dermatologa. To niejedyna choroba dająca takie objawy. Są jeszcze grzybica, łuszczyca, łupież różowy oraz choroby o podłożu alergicznym. Dlatego często objawy łojotokowego zapalenia skóry mogą być symptomem innej choroby. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie biopsji i pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Natomiast gdy mamy do czynienia z typowym łojotokowym zapaleniem skóry, wystarczy zwykłe badanie dermatologiczne.

LECZENIE

Po właściwym zdiagnozowaniu należy obrać właściwą ścieżkę leczenia. Indywidualne podejście do pacjenta i odpowiednio dobrana kuracja zwiększają szansę skuteczności leczenia, bo walka z łojotokowym zapaleniem skóry, z jego tendencją do nawracania, nie należy do łatwych. Często bowiem po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia i poprawie, w momencie odstawienia leków objawy choroby szybko powracają. Najczęściej do leczenia łojotokowego zapalenia skóry stosowane są specjalne płyny i szampony do przemywania problematycznych miejsc na ciele, bogate w substancje przeciwgrzybiczne, które likwidują przyczynę dolegliwości. Często zdarza się, że chorzy dobrze reagują na antybiotyki, zarówno te stosowane doustnie, jak i te na skórę. Przez krótki czas, na wyraźne zalecenie lekarza, można również zastosować leki sterydowe, które szybko i skutecznie ograniczą stan zapalny. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, w przeciwnym razie leczenie może trwać dłużej i nie przynosić oczekiwanych rezultatów. 

Terapia łojotokowego zapalenia skóry jest trudnym do leczenia schorzeniem, głównie ze względu na przewlekły i nawrotowy charakter. Często uzyskana poprawa bywa tylko przejściowa, stąd leczenie tego rodzaju dermatoz jest żmudne i długoletnie. W naszym ośrodku oferujemy zabiegi lecznicze dla osób z tym schorzeniem, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą – http://marzenie-zakopane.pl/wczasy-z-rehabilitacja/.