1 minut czytania

Na turnus rehabilitacyjny jedziemy przede wszystkim dla zdrowia. Odpowiednio dobrane zabiegi, duża ilość wypoczynku, spokój, zmiana klimatu i czas na regenerację – wszystko to pozwala nabrać sił oraz pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Jednak oferta dobrego ośrodka rehabilitacyjnego to nie tylko dostęp do zabiegów i opieka lekarska. Czas spędzony w ośrodku może zaowocować nowymi znajomościami a nawet przyjaźniami. 

W trakcie turnusu rehabilitacyjnego pacjenci mogą wziąć udział w dodatkowych zajęciach – podziwiać okoliczną przyrodę podczas wycieczek krajoznawczych, zwiedzać zabytki, poznawać lokalny folklor oraz zawierać nowe znajomości podczas różnego rodzaju spotkań integracyjnych. Warto wykorzystać okazję na poznawanie miejsc oraz osób i brać udział w przygotowanych przez zespół ośrodka aktywnościach. Relacje nawiązane podczas turnusu rehabilitacyjnego sprawią, że czas spędzony na zdrowotnym wypoczynku minie przyjemnie, a nowe znajomości utrzymają się po nawet po powrocie do domu.

W JAKI SPOSÓB ZADBAĆ O RELACJE?

Najlepszym sposobem na utrzymanie znajomości jest rozmowa i pozostawanie w kontakcie. Współczesne technologie dają wiele opcji, dzięki którym codziennie możemy wymieniać wiadomości, rozmawiać, a nawet widywać się. Ich obsługa jest z reguły prosta, a do kontaktu z drugą osobą potrzebujemy tylko urządzenia z dostępem do internetu. Telefony komórkowe typu smartfon są coraz bardziej popularne u osób w każdym wieku, a dają wiele możliwości. Nie trzeba ograniczać się na przykład do wysyłania krótkich wiadomości tekstowych albo rozmów przez telefon za pośrednictwem sieci komórkowej. Dzięki wbudowanym w smartfony kamerkom i programom do telekonferencji nie tylko słyszymy, ale również widzimy rozmówcę, co pod wieloma względami przypomina tradycyjne spotkanie. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugą osobą, ale w przypadku dużych odległości, wirtualne rozmowy są doskonałym sposobem na pielęgnowanie znajomości.

LIST, MAIL, TELEFON? A MOŻE COTYGODNIOWE SPOTKANIE PRZY KAWIE?

Na turnusach rehabilitacyjnych spędzamy od kilku do kilkunastu dni, więc przyjaźnie zawarte w tym czasie nie są są zbyt mocne. Do ich utrzymania potrzebny jest regularny kontakt. Nie jest dobrym pomysłem, aby dzwonić do nowych znajomych z turnusu codziennie, ale przed wyjazdem możemy umówić się na telefon lub inny rodzaj kontaktu na przykład co tydzień. Dobrze jest pamiętać o życzeniach z okazji świąt, urodzin lub imienin. Świetnym pomysłem jest wyjazd na kolejny turnus rehabilitacyjny w tym samym terminie. Powrót do miejsca, w którym zaczęła się znajomość i wspólne spędzanie czasu, już jako znajomi z dłuższym „stażem”, wzmocni relację. Goście turnusów rehabilitacyjnych często mają podobne doświadczenia, a więc wyjazd może stać się początkiem trwałej, wartościowej znajomości.