1 minut czytania

Oczywistym jest, że problemy z kolanami utrudniają codzienne funkcjonowanie, niestety są one narażone na wiele szkodliwych sytuacji i zagrożeń. Staw kolanowy to największy staw ludzkiego organizmu, który na dodatek bardzo łatwo uszkodzić, chociażby w wyniku upadku, skręcenia lub na skutek kumulacji wielu mniejszych urazów. Warto przestrzegać kilku zaleceń, dzięki którym utrzymamy kolana w dobrym zdrowiu.

Sposoby na zdrowe kolana

Przede wszystkim nie należy ignorować bólu kolan. Nawet mała dolegliwość może spowodować poważne problemy, które będą wymagały rehabilitacji lub operacji. Ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała – każdy kilogram nadwagi powoduje dodatkowy nacisk na kolana. Dlatego istotne jest prowadzenie zdrowego, aktywnego stylu życia. Pamiętajmy jednak, że zbyt intensywne treningi, niedostosowane do możliwości, pomijanie rozgrzewki, rozciągania oraz ćwiczeń stabilizujących także jest bardzo szkodliwe dla stawu kolanowego. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie ćwiczenia są najlepsze dla naszych kolan, warto odwiedzić specjalistę. Wpływ na kondycję kolan ma również stan stóp, dlatego należy je chronić i pamiętać o dobrze dobranym obuwiu, które będzie wyposażone w wyprofilowane, amortyzujące podeszwy.

Nie zapominajmy również o diecie – stawom, także kolanowym, służy jedzenie białka, produktów zbożowych, warzyw, owoców i ryb.