1 minut czytania

Zrównoważony sposób żywienia i systematyczna aktywność fizyczna to podstawy zdrowia całego organizmu. Efektem takiego podejścia jest „przy okazji” dobre samopoczucie, zgrabna sylwetka, głęboki sen, niższy poziom stresu i sprawny umysł.

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, stworzyła zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dla różnych grup wiekowych. Według tych rekomendacji:

  • dorośli powinni wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności o od 150 do 300 minut tygodniowo lub od 75 do 150 minut jeśli mówimy o bardziej forsownym wysiłku.
  • Dzieci i młodzież powinny spędzać w sposób aktywny około 60 minut dziennie.
  • Seniorzy po 65. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami lub pacjenci z chorobami przewlekłymi także powinni być aktywni, jednak zakres ćwiczeń oraz ich intensywność należy skonsultować z lekarzem.

WHO podkreśla przy tym, że nawet niewielka aktywność jest lepsza od jej braku. Dzięki ćwiczeniom możemy uniknąć negatywnych skutków siedzącego trybu życia oraz skutków spożywania wysoko przetworzonej żywności. Konsekwencją przyjmowania tego typu żywności są: otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia oraz nowotwory.

GRUPOWE ZAJĘCIA OGÓLNOUSPRAWNIAJĄCE

Dla osób, które rozpoczynają treningi albo szukają ciekawego sposobu na aktywne spędzanie czasu, dobrym wyborem są grupowe zajęcia ogólnousprawniające. Tego typu zajęcia odbywają się pod okiem trenera, który dba o poprawność wykonywanych ćwiczeń. Intensywność i poziom zaawansowania kolejnych ruchów w trakcie zajęć ogólnousprawniających można dostosować do potrzeb i możliwości uczestników. Treningi odbywają się w grupie, co stanowi dodatkową motywację oraz jest okazją do poznania nowych osób. Po zajęciach możemy liczyć na polepszenie nastroju i redukcję poziomu stresu, a pozytywne efekty regularnych treningów przyniosą długotrwałe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Zajęcia ogólnousprawniające są dostępne w ofercie turnusów rehabilitacyjnych w górach i pobytów zdrowotnych. Warto wziąć w nich udział, ponieważ są zdrowym sposobem na spędzenie czasu wolnego i świetną formą integracji z innymi uczestnikami wyjazdu. Z grupowych zajęć ogólnousprawniających skorzystamy nawet wtedy, gdy warunki pogodowe nie będą sprzyjały spacerom. Dobrze zaplanowane treningi są ciekawe i różnorodne, a hasło „zajęcia ogólnousprawniające” jest bardzo szerokie. Ćwiczenia mogą być wykonywane z obciążeniem własnego ciała lub z wykorzystaniem przyrządów, indywidualnie albo w parach. Zorganizowane w ośrodku rehabilitacyjnym treningi mogą zmienić się w świetną zabawę i zachęcić do aktywności po powrocie do domu.