1 minut czytania

„Zmień klimat, wyjedź gdzieś” – słowa te często słyszymy, kiedy nasze samopoczucie daje nam się we znaki, a organizm potrzebuje chwili wytchnienia, odpoczynku i regeneracji. Klimat jest najbardziej dostępnym i naturalnym sposobem leczenia, który na wyciągnięcie ręki wspomaga nasz organizm i leczy różne dolegliwości. Klimatoterapia jest naturalnym i starym jak świat elementem leczenia uzdrowiskowego, który polega na poddawaniu kuracjuszy działaniu czynników klimatycznych o określonym natężeniu i przez określony czas, w celu wywołania korzystnych zmian dla organizmu i poprawy jego codziennego funkcjonowania. W zależności od dolegliwości, które nam doskwierają, na miejsce naszej rekonwalescencji możemy wybrać góry, niziny czy pobyt nad morzem. Góry, choć panuje w nich klimat surowy, są obok morza najczęściej wybieranym miejscem na letni czy zimowy wypoczynek. To tutaj ładujemy baterie, łagodzimy nasze napięcia i stresy, szukamy wytchnienia od codzienności.

KOMU SŁUŻY GÓRSKI KLIMAT?

Rześkie górskie powietrze doskonale wpływa na nasze drogi oddechowe. Górski mikroklimat sprzyja głębokim oddechom, co jest pomocne w przypadku problemów z wydolnością płuc, astmą czy innymi schorzeniami układu oddechowego. Wycieczki wysokogórskie są doskonałą formą spędzania czasu dla osób borykających się z alergiami czy atopowym zapaleniem skóry. Powietrze na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. nie ma zanieczyszczeń i alergenów, stąd jego drogocenny wpływ na naszą skórę. Z kolei sama wilgotność powietrza poprawia wydolność naszego organizmu, a w konsekwencji zwiększa odporność na infekcję. Jeśli chcemy zgubić zbędne kilogramy, wędrówki wysokogórskie są doskonałym sposobem na pozbycie się niechcianych kalorii. Podczas wyprawy w góry nasz organizm mobilizuje się do wytężonej pracy, przez co jest znacznie lepiej dotleniony i szybciej spala tkankę tłuszczową. I wreszcie, przebywanie wśród górskich szczytów i pięknych widoków doskonale wpływa na nasze nerwy. Osoby przemęczone i zestresowane znajdą tu ukojenie i odzyskają równowagę psychiczną. Wysiłek fizyczny, ale i niespieszne obcowanie z przyrodą, pozwolą oczyścić głowę z niechcianych myśli, zostawić za sobą problemy i nabrać nowych sił. 

Jak w każdej formie spędzania czasu, tak i w korzystaniu z dobrodziejstw górskiego klimatu, należy zachować umiar. Planując górskie wycieczki, mierzmy siły na zamiary, tak by spędzany w górach czas nie dostarczył nam dodatkowych stresów, ale przyniósł ukojenie i odprężenie. 

To między innymi dla powyższych powodów warto spędzić wczasy w naszym ośrodku. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy – http://marzenie-zakopane.pl/wypoczynek/.