1 minut czytania

Góry to częsty kierunek wakacyjnych i weekendowych wyjazdów. Położone wysoko regiony zapraszają, by zmienić klimat, odpocząć, uprawiać wędrówki, podziwiać widoki i podreperować zdrowie.

W Polsce mamy do wyboru różne pasma górskie, o odmiennej specyfice i warunkach do uprawiania aktywności. To właśnie w takim terenie odbywają się biegi górskie, nie brakuje też atrakcji dla miłośników ekstremalnej jazdy rowerem, wysokogórskiej wspinaczki lub zdobywania szczytów w wymagających warunkach. Jednak aktywny wypoczynek w górach nie musi być tak intensywny – również rekreacyjne wędrówki mają wiele zalet.

Aktywność fizyczna w górach — na co warto się zdecydować?

Góry mają niezwykłą siłę przyciągania. Wiele osób, które zasmakowały górskiego klimatu, wraca we wspomniane okolice. Bliskość natury, z dala od zgiełku miasta, to dla miłośników aktywnego wypoczynku pewnego rodzaju ucieczka, która służy zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Cisza i spokój, czyste górskie powietrze to odpoczynek dla ciała i głowy. Wędrówka po szlakach jest świetną okazją, aby wyciszyć myśli i na chwilę uwolnić się od codziennych problemów. Warto dodać, że w wielu mniej dostępnych miejscach w górach nie ma zasięgu sieci telefonicznej. Dzięki temu możemy liczyć na pełny spokój, ponieważ kolejne telefony, maile i powiadomienia z aplikacji nie odciągają nas od podziwiania uroków górskich krajobrazów.

Widoki to kolejna zaleta wędrówek po szlakach. Są bezcenną nagrodą za trudy wspinaczki. Często bywa tak, że im trudniej, tym bardziej było warto, a piękno otaczających wędrowca krajobrazów rekompensuje czas i energię poświęcone zdobywaniu szczytów.

Chodzenie po górach to stosunkowo tania aktywność, którą mogą podejmować osoby w różnym wieku i kondycji. Już sama zmiana klimatu ma zbawienny wpływ na psychikę, a kilka dni górskich wypraw skutecznie pomaga odciążyć głowę.

Czy to wszystko? Nie! Pamiętaj, by dobrze wybrać ośrodek wypoczynkowy np. w Zakopanem

Wędrówki po górach wymagają odpowiedniego przygotowania, co też pozwala skupić się na pobycie w pięknym miejscu, bez myślenia o wyzwaniach pozostawionych w domu, pracy czy szkole. W ten sposób pozbywamy się stresu, który towarzyszy codziennym obowiązkom. Podejmowanie kolejnych górskich wyzwań i pokonywanie kolejnych ograniczeń jest wyczerpujące dla ciała, ale naszej psychice pomaga zwalczać strach i dodaje pewności siebie, dzięki czemu z pobytu w górach wracamy pełni sił, naładowani energią do działania, właśnie dlatego, że przez jakiś czas nie myśleliśmy o obowiązkach.

W odprężeniu i wyciszeniu pomoże również pobyt w odpowiednim ośrodku wypoczynkowym — w Zakopanem zapraszamy oczywiście do nas. Miejsce z przyjazną atmosferą, dużym ogrodem i życzliwą obsługą sprawi, że już nic nie będzie stało na przeszkodzie do cieszenia się wolnym czasem.

W trakcie chodzenia po górach mamy dużo czasu, aby pewne kwestie przemyśleć w spokoju, bez innych problemów odciągających uwagę. Wędrówka po górach może okazać się wartościową metodą terapii dla ludzi żyjących w ciągłym stresie i pośpiechu. Warto z niej korzystać.