1 minut czytania

Joga to jedna z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju praktykowana przez człowieka. To forma ćwiczeń i relaksu zyskująca coraz więcej zwolenników wśród osób dorosłych. Zbawiennie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale przede wszystkim na umysł, pozwalając lepiej radzić sobie ze stresem, zwiększyć swoją samoświadomość czy – w aspekcie fizycznym – pozbyć się dokuczliwego bólu i poprawić jakość życia. Dzięki tak wielu korzyściom płynącym z uprawiania jogi taka forma spędzania wolnego czasu zyskuje coraz większą popularność również wśród najmłodszych. Przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z praktykowania jogi wśród dzieci.

NAUKA CIERPLIWOŚCI

Joga to ćwiczenia wymagające poświęcenia czasu, wielokrotnych powtórzeń, doskonalenia pozycji. Dziecko w trakcie uczęszczania na zajęcia uczy się cierpliwości w stosunku do samego siebie i swojego ciała. Tutaj nie ma miejsca na rywalizację jak podczas meczu piłki nożnej czy popisywanie się przed rówieśnikami. Każdy we własnym zakresie pokonuje swoje słabości, doskonaląc swoja technikę, by móc cieszyć się efektami swojej pracy.

NAUKA SAMEGO SIEBIE

Joga to ćwiczenie ciała i umysłu. Dziecko podczas zajęć koncentruje się i skupia swoją uwagę maksymalnie na sobie. Dzięki wykonywaniu kolejnych ćwiczeń ma szanse zaobserwować, co wychodzi mu dobrze, a nad czym powinien jeszcze popracować. Ćwicząc w grupie, obserwuje swoich rówieśników i uczy się tolerancji dla cudzych słabości i niedociągnięć. Uczy się również tolerancji wobec siebie i swojego ciała, co pozwala mu zaakceptować własne błędy i słabości.

KSZTAŁTOWANIE ZDROWYCH NAWYKÓW

Dzięki jodze nasze dzieci wzmocnią ciało i poprawią jego elastyczność. Siła i koncentracja włożone w wykonywanie ćwiczeń zaowocują spokojem i wyciszeniem. Zdrowe nawyki wypracowane podczas zajęć w młodym wieku znajdą odzwierciedlenie w dalszych latach życia.

USPOKOJENIE I WYCISZENIE

Dzieci każdego dnia uczestniczą w lekcjach i zajęciach pozaszkolnych. Ich ciała i umysły są rozbiegane i rozproszone. Joga pozwoli im się wyciszyć i odnaleźć spokój. Zadania, które wymagają uwagi i koncentracji uczą skupienia na jednej rzeczy oraz obecności tu i teraz. Ćwiczenie prawidłowego oddechu i skupienia umysłu uczą, jak radzić sobie ze złymi emocjami, jak panować nad złością i agresją.

Joga dla dzieci to czas spokoju i relaksacji w dzisiejszym zabieganym i chaotycznym świecie. Umiejętności wypracowane podczas zajęć przydają się w życiu młodego człowieka. Uspokojone ciało i umysł jest gotowe na stawienie czoła kolejnemu dniu.