1 minut czytania


Krioterapia to metoda leczenia zimnem. Tego rodzaju terapie przeprowadzano już około 2500 lat p.n.e. Do zabiegu wykorzystywano wtedy środki naturalne, takie jak śnieg, lód lub zimna woda. Obecnie terapeuci wykonują dwa rodzaje krioterapii. Krioterapia ogólna całego ciała jest wykonywana w komorach kriogenicznych, z kolei do krioterapii miejscowej stosuje się urządzenie ze specjalną dyszą – schładza się przy jego pomocy poszczególne części ciała.

Co daje krioterapia?

Organizm pod wpływem zimna uruchamia reakcje ochronne. Ciało reaguje na chłód zwężeniem naczyń krwionośnych, przez co krew płynie wolniej. Utrudnia to transport tlenu oraz składników odżywczych, a przemiana materii na chwilę zwalnia. Na kolejnym etapie organizm uruchamia mechanizmy obronne. Rozszerzają się naczynia krwionośne. Chłód zmniejsza napięcie i uelastycznia mięśnie, wpływa na układ immunologiczny – uruchamiają się substancje przeciwzapalne oraz układ hormonalny – organizm wydziela endorfinę, która jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. Zimno niszczy również szkodliwie zmienione tkanki.

Kiedy stosujemy krioterapię?

Krioterapia ma zastosowanie w różnych dziedzinach: wpływa na poprawę nastroju, niweluje zmęczenie, rozluźnia napięte mięśnie. Polecana jest osobom z bólami kręgosłupa, zapaleniem ścięgien, chorobami stawów i chorobami neurologicznymi oraz pacjentom po urazach i operacjach. Stosuje się ją w profilaktyce osteoporozy, przy problemach immunologicznych, depresji, bezsenności oraz migrenach, a nawet otyłości. Pomaga w odnowie biologicznej, a także budowaniu odporności. Krioterapia w pewnych przypadkach bardzo skuteczną metodą leczenia, jednak przed jej zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, który przed dopuszczeniem do zabiegu zwróci uwagę na wszelkie przeciwwskazania.