1 minut czytania

Jazda na nartach ma rzesze miłośników na całym świecie. Na stokach szusują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, młodsi i starsi, dzieci i dorośli. Jest to doskonały sposób spędzania zimowego urlopu. Wiele osób, które jeszcze nigdy nie miały przypiętych nart do nóg, zastanawia się jednak, czy jazda na nartach jest bezpieczna. Z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że tak. Warunek jest jednak jeden: trzeba przestrzegać kilku prostych zasad.

ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE PODSTAWĄ BEZPIECZNEGO NARCIARSTWA

Zanim zdecydujemy się szaleć na stoku, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Sam sprzęt to jednak nie wszystko. Liczy się także dobra odzież i forma. Warto pamiętać, że zwykłe jeansy w połączeniu z brakiem ruchu przez cały rok mogą doprowadzić do poważnych urazów, które mogą zaprowadzić nas nawet do szpitala. Dlatego planując wyjazd na narty, warto uwzględnić czas na trening, który przygotuje mięśnie i stawy do zwiększonego wysiłku. Ma to o tyle duże znaczenie, że narciarstwo jest sportem bardzo dynamicznym, w którym o uraz nie jest trudno. Im bardziej będziemy wytrenowani, tym mniejsze szanse na to, że wydarzy się coś złego. Aktywność fizyczna przed wyjazdem na narty ma jeszcze jeden plus: pozwoli uniknąć zakwasów, które mogą skutecznie popsuć przyjemność z szusowania.

WŁAŚCIWE WYPOSAŻENIE

Kompletując wyposażenie narciarza, warto pamiętać nie tylko o najmodniejszych spodniach i kurtce, ale również kasku. Zapewni on ochronę głowy. Upadki na nartach zdarzają się nawet najlepszym. Kask sprawi, że podczas upadku nie trzeba obawiać się urazów głowy. A te potrafią być przecież katastrofalne w skutkach. 

ODPOWIEDNIE ZACHOWANIE NA STOKU

Aby przygoda z nartami nie zakończyła się źle, należy pamiętać również o odpowiednim zachowaniu się na stoku. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że na stoku nie jesteśmy sami. Obowiązkiem każdego narciarza jest zwracanie uwagi na innych, niezależnie od tego, czy są to dzieci czy osoby dorosłe. Nigdy nie należy zjeżdżać z niekontrolowaną prędkością. Zahamowanie w momencie, kiedy nagle ktoś pojawi się na trasie, może okazać się niemożliwe, co niewątpliwie może doprowadzić do wypadku. 

WŁAŚCIWY WYBÓR TRASY

Aby wypoczynek związany z jazdą na nartach był bezpieczny, należy pamiętać o odpowiednim wyborze trasy. Osoby początkujące nie powinny porywać się na trasy dla zaawansowanych narciarzy. Byłoby to bowiem ogromne zagrożenie dla takiej osoby, jak i wszystkich znajdujących się w tym samym czasie na stoku. 

Narciarstwo to sport dostarczający ogromnej przyjemności. Szusowanie na stoku pośród gór i pagórków pozwala nie tylko rozruszać ciało, ale również nacieszyć oczy pięknymi widokami. Sport ten jest naprawdę bezpieczny. Trzeba tylko stosować się do wskazówek, które przedstawiliśmy.