1 minut czytania

Jąkanie jest chorobą, którą można, a nawet powinno się leczyć. Ze względu na specyfikę zaburzenia, osoby jąkające się często wycofują się z kontaktów społecznych, rezygnując z rozwoju zawodowego i ograniczając relacje z innymi ludźmi do minimum. Jąkanie zazwyczaj pojawia się już w dzieciństwie, między 3. a 6. rokiem życia, by rozwinąć się do pełnej postaci w okresie dojrzewania i dorosłości. Jąkanie może mieć również charakter nabyty i być spowodowane zmianami neurologicznymi lub problemami natury psychicznej. Jego przebieg może być wtedy nietypowy. Wśród osób jąkających się przeważają chłopcy – na dziesięć osób jąkających jest dziewięciu chłopców i tylko jedna dziewczyna.

W JĄKAJĄCYM SIĘ ŚWIECIE

Jąkanie to nie tylko wada wymowy utrudniająca komunikację międzyludzką. To również styl życia, polegający na próbach zakamuflowania defektu. Zamiana słów, zastępowanie ich innymi wyrazami lub dźwiękami czy wyręczanie się innymi osobami to tylko niektóre triki, stosowane przez osoby wstydzące się swojej dysfunkcji. Ktoś, kto nieustannie myśli o swoim defekcie i próbuje go ukryć, w końcu całkowicie wycofa się z życia społecznego, którego fundamentem jest porozumiewanie się. To właśnie w przypadkach silnego jąkania może dojść do logofobii, czyli lęku związanego bezpośrednio z mówieniem. Dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniej terapii, która pomoże pozbyć się problemu i poprawi jakość życia.

TERAPIA JĄKANIA

Aby odpowiednio podejść do tematu, terapię jąkania powinno się rozpocząć od wizyty u logopedy. Tylko odpowiednio wyszkolony specjalista będzie w stanie ocenić nasilenie problemu i zastosować odpowiednią terapię. Na powodzenie przedsięwzięcia ogromny wpływ ma wsparcie bliskich osoby jąkającej, którzy powinni towarzyszyć pacjentowi w codziennych zmaganiach z wadą wymowy. Ale najważniejszym czynnikiem niezbędnym do podjęcia leczenia jest determinacja i samozaparcie osoby, której problem bezpośrednio dotyczy. Tylko wtedy zadziałają formy terapii: kształtowanie płynności mowy, praca nad prawidłowym oddechem, metody wspomagania aparaturowego, techniki relaksacyjne czy metody psychoterapeutyczne. W niektórych przypadkach potrzebne jest również wsparcie farmakologiczne, potrzebne do wzmocnienia systemu nerwowego. 

Jąkanie jest poważnym problemem, odbierającym radość z życia i niweczącym odważne plany. Osoba jąkająca się swoim mówieniem może wywołać czyjś uśmiech na twarzy, ale tylko ona wie, jakim ograniczeniem dla niej jest ta wada wymowy. Dlatego, mając w najbliższym otoczeniu kogoś, komu jąkanie utrudnia życie, dajmy tej osobie nasze wsparcie i zachęćmy do poszukania pomocy u odpowiedniego specjalisty. Bo z jąkania można się wyleczyć. Świetnym tego przykładem są jąkający się uczestnicy naszych turnusów rehabilitacyjnych. Zapraszamy do skorzystania z oferty i wzięcia udziału w terapii.