1 minut czytania

Wędrówki po górach są doskonałym sposobem na relaks i aktywny odpoczynek. Poziom trudności takiej wyprawy możemy dostosować do swoich możliwości, wieku, stanu zdrowia i kondycji – od krótkich spacerów, po dłuższe, bardziej wymagające wycieczki. W każdej sytuacji należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ górskie wyprawy powinny być nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne. Warto zacząć od zebrania informacji na temat okolicy i wybranego szlaku, sprawdzić lokalizację najbliższych schronisk i innych budynków, śledzić prognozy pogody oraz znaleźć kontakt telefoniczny do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kolejnym etapem powinno być przygotowanie odpowiedniego ekwipunku. 

Odzież na górskie wyprawy 

Podstawą górskiego ekwipunku są buty – nie powinny to być klapki, sandały, tenisówki lub inne obuwie o cienkiej podeszwie. Buty powinny być zakryte, wygodne i zapewniać stabilność oraz przyczepność. Warunki pogodowe w górach są bardzo zmienne, dlatego nawet kiedy w dolnych partiach jest ciepło i świeci słońce, nawet latem należy zaopatrzyć się w sweter lub bluzę, skarpetki, kurtkę przeciwdeszczową, rękawiczki oraz czapkę. Przydatne mogą okazać się również okulary przeciwsłoneczne oraz krem ochronny. 

Jaki prowiant zabrać w góry? 

Wędrówka po górach może być bardzo wyczerpująca, dlatego nie należy zapomnieć o zabraniu jedzenia oraz wody. Zapasy sprawdzą się w sytuacji, gdy niespodziewane czynniki przedłużą wycieczkę. Na wyjście w góry warto przygotować kanapki, czekoladę, owoce, także suszone, oraz bakalie – są to przekąski, które uzupełnią straty energii. Koniecznie należy zabrać ze sobą wodę lub termos z ciepłą herbatą, aby uniknąć odwodnienia i przemarznięcia. 

Ekwipunek w góry – co jeszcze w plecaku? 

Przygotowany ekwipunek najwygodniej jest zapakować w plecak, ponieważ w ten sposób mamy wolne ręce i możemy używać chociażby kijów trekkingowych. Obok odzieży i zapasów, powinny się w nim znaleźć mapa, latarka, apteczka pierwszej pomocy oraz zapałki. Przed wyjściem w góry należy naładować telefon komórkowy.