1 minut czytania

Turnus rehabilitacyjny to dla dziecka z jednej strony terapia, a z drugiej – ciekawa przygoda. Zmiana klimatu, otoczenia, nowi znajomi i zajęcia, w połączeniu z rehabilitacją na pewno będą źródłem miłych wspomnień. Zadaniem małego pacjenta jest brać udział w wyznaczonych ćwiczeniach i dobrze się bawić, natomiast rolą towarzyszącego mu opiekuna – odpowiednio go na taki wyjazd przygotować.

CO POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ W BAGAŻU DZIECKA?

Turnus rehabilitacyjny ma przede wszystkim charakter leczniczy, dlatego należy zabrać ze sobą skierowanie oraz dokumentację medyczną, czyli wyniki badań, opisy zdjęć RTG, wypisy ze szpitala zalecenia lekarskie oraz innych dokumenty, dzięki którym lekarz podczas pierwszej wizyty będzie mógł ustalić plan rehabilitacji na czas pobytu. Ośrodek rehabilitacyjny nie zapewnia dostępu do lekarstw, dlatego dawki na kolejne dni należy przygotować we własnym zakresie. Opiekun powinien zabrać ze sobą dowód osobisty oraz kartę lub gotówkę.

SPRAWDŹ OFERTĘ OŚRODKA REHABILITACYJNEGO

Przed wyjazdem warto zorientować się jakie warunki oferuje ośrodek rehabilitacyjny, bo od tego zależy zawartość bagażu. Wiele ośrodków zapewnia gościom ręczniki, pościel oraz dostęp do aneksu kuchennego, ale lepiej sprawdzić, jakie zaplecze mamy do dyspozycji. Nie wszędzie będziemy mieć możliwość zrobienia prania, więc trzeba przygotować zestaw ubrań i bielizny, z uwzględnieniem pory roku oraz miejsca wyjazdu. W bagażu nie może zabraknąć wygodnych butów, zarówno takich przeznaczonych do ćwiczeń, jak i na wycieczkę. Wśród ubrań nie powinno zabraknąć odzieży ciepłej i przeciwdeszczowej oraz wygodnych dresów, piżamy i szlafroka. W większości ośrodków rehabilitacyjnych znajduje się basen, więc klapki, strój kąpielowy i czepek również należy wpisać na listę. Kolejny punkt to nakrycie głowy dostosowane do pory roku, czyli ciepła czapka zimą i czapka z daszkiem latem. Na wyjazd rehabilitacyjny trzeba spakować kosmetyczkę. Włóżmy do niej podstawowe kosmetyki – pastę i szczoteczkę do zębów, żel lub mydło do kąpieli, szampon. Latem niezbędne będą kremy z filtrem oraz środki odstraszające owady, zimą przydadzą się maści chroniące przed mrozem i wiatrem.

NAJWAŻNIEJSZE – DOBRY HUMOR

Turnusy rehabilitacyjne, poza zajęciami i terapią, oferują też wiele dodatkowych atrakcji – wycieczki krajoznawcze, spotkania integracyjne i inne dodatkowe zajęcia. Mimo wszystko dobrze jest zabrać ulubione zabawki dziecka, książki i gry planszowe, aby miło spędzić czas wolny. Turnus rehabilitacyjny to dla dziecka i opiekuna doskonała okazja, żeby odpocząć od obowiązków i pobyć razem.