1 minut czytania

Region Podhala ze stolicą w Zakopanem może poszczycić się żywym i stale kultywowanym góralskim folklorem. Mieszkańcy podgórskich terenów, przekonani o ogromnej wartości kultury swoich przodków, na co dzień kultywują swoje zwyczaje, które przekazywane z pokolenia na pokolenie są powodem do dumy dziadków, ojców i synów. Siłą góralskiego folkloru jest czerpanie z niego nie tylko od święta, ale i w zwykłej codzienności mieszkańców Podhala, którzy przekonani o swojej odrębności są niezwykle przywiązani do swojej wspólnoty, i co więcej, z dumą obnoszą się ze swoją tradycją i kulturą, nawet poza obrębem regionu. Co wyróżnia górali spośród innych grup etnicznych i pozostałych mieszkańców kraju? Co magicznego jest w ich folklorze, że tak licznie i chętnie odwiedzamy Podhale?

GWARA

To niewątpliwie jeden z najbardziej charakterystycznych elementów podhalańskiej kultury, po którym jesteśmy w stanie szybko poznać, czy mamy do czynienia z prawdziwym góralem. Gwarą mówi się nie tylko w domach, ale również w szkołach, pracy czy innych miejscach publicznych.

STRÓJ GÓRALSKI

Strój góralski jest kolejnym elementem, po którym bardzo szybko rozpoznamy górala czy góralkę. Dawniej zakładany na co dzień, dziś noszony od święta, przy okazji ważnych świat i uroczystości rodzinnych. Któż z nas nie widział charakterystycznych spodni góralskich, kwiecistych spódnic, czerwonych korali, grubego pasa z mosiężnymi guzikami czy filcowego kapelusza?

MUZYKA, TANIEC I ŚPIEW

Muzyka instrumentalna i śpiewy to elementy ciągle obecne w podhalańskiej kulturze. Piękne i czyste głosy góralek i górali słychać podczas uroczystości rodzinnych, gdzie śpiewa się o tym, co dla nich najbliższe i najcenniejsze. A wszystko to przy dźwiękach skrzypiec i basów. Z muzyką nieodłącznie związane są różnego rodzaju obrzędy i tradycje ciągle obecne na Podhalu. Natomiast jeśli chodzi o taniec, możemy wyróżnić jego dwa rodzaje: góralski i zbójnicki, które w głównej mierze mają za zadanie ukazywać męską siłę i zręczność.

SZTUKA

Podhalańska sztuka miała przede wszystkim charakter użytkowy, choć nie brak w niej było elementów dekoracyjnych. Góralska snycerka, czyli zdobnictwo w drewnie, rzeźba spełniająca funkcje religijne, malarstwo na szkle czy hafty zdobiące poszczególne części garderoby to tylko niektóre z elementów sztuki góralskiej. 

Góralski folklor to skarb, wizytówka i atrakcja turystyczna podhalańskiego regionu. To sprawia, że Podhale przyciąga przybyszów z różnych zakątków świata i pozwala im czerpać ze swoich tradycji i kultury. Nasz ośrodek stara się stawać na wysokości zadania i dostarczać naszym gościom góralskiego folkloru, na przykład w postaci imprez regionalnych z lokalną muzyką i menu – sprawdźcie sami: http://marzenie-zakopane.pl/wypoczynek/.