1 minut czytania

Borowina, czyli rodzaj torfu charakteryzujący się dużym stopniem przetworzenia, jest obecnie powszechnie wykorzystywany w kosmetyce. Ogromną popularnością cieszą się zarówno kąpiele, jak i okłady. Co ważne, borowina okazuje się być skuteczna również w przypadku wielu problemów ze zdrowiem.

SKŁAD I POCHODZENIE

Siła borowiny tkwi w zawartych w niej składnikach organicznych. Obfituje ona między innymi w kwasy fulwonowe oraz humusowe, garbniki, mikroelementy, makroelementy, bitumy,a także białka oraz węglowodany. Oprócz tego jest doskonałym źródłem soli wapiennych, glinkowych, żelazowych oraz krzemionki. Złoża borowinowe powstały około dziesięć tysięcy lat przed narodzinami Chrystusa. Obecnie to właśnie region Europy Środkowo–Wschodniej najbardziej w nie obfituje. Po raz pierwszy kąpiele borowinowe zastosowano w Krynicy Górskiej – jednym z bardziej popularnych uzdrowisk, które nie bez powodu nazywane jest Perłą Uzdrowisk Polski. Miało to miejsce w roku 1858.

W JAKICH PRZYPADKACH KĄPIELE I OKŁADY BOROWINOWE PRZYNOSZĄ ULGĘ?

Kąpiele i okłady borowinowe poleca się przede wszystkim w przypadku chorób reumatycznych. Są wskazane również wówczas, gdy problemy dotyczą narządu ruchu. Warto sięgać po nie, kiedy dokuczają bóle zlokalizowane w obrębie szyi, barków, odcinku lędźwiowego kręgosłupa. Poleca się je po złamaniach i zwichnięciach, co przyspiesza powrót do pełnej sprawności. Borowina może być stosowana w przypadku chorób układu nerwowego, krążenia, pokarmowego. Łagodzi wiele dolegliwości kobiecych. Świetnie poprawia wygląd włosów i kondycję skóry, wygładzając zmarszczki i ujędrniając ją. Wykazuje działanie estrogenne, bakteriobójcze, bakteriostatyczne oraz przeciwzapalne. 

KĄPIELE BOROWINOWE

Znajdują się w ofercie wielu uzdrowisk, w tym naszego ośrodka wypoczynkowego „Marzenie”. Zalicza się je do hydroterapii. Najczęściej z borowiny przygotowuje się gęstą papkę, która nakładana jest na ciało. Z uwagi na znaczną masę takiej mazi z pełnych kąpieli i okładów mogą korzystać tylko osoby, które nie mają problemów z układem krążenia. W ich przypadku stosowane są półkąpiele, które zapewniają leczniczy efekt, a nie obciążają serca. 

KĄPIELE I OKŁADY BOROWINOWE W DOMU

Ci, którzy nie chcą rezygnować ze stosowania borowiny po powrocie z turnusu, mogą – oczywiście po konsultacji z odpowiednim specjalistą – przygotować kąpiel bądź okłady w domu. Obecnie dostępne są kostki torfowe oraz pasty borowinowe, których stosowanie jest bardzo proste.  

Borowina posiada szereg właściwości zdrowotnych. Nie bez powodu stosowana jest do dnia dzisiejszego. Przynosi ulgę w wielu chorobach, świetnie wpływa na kondycję skóry.