1 minut czytania

Astma wysiłkowa jest specyficznym, rzadkim rodzajem astmy. Fachowo nazywana bronchospazmem pojawia się podczas wysiłku lub też bezpośrednio po jego zakończeniu, rzadko kilka godzin później. 

Drogi oddechowe, które podczas wysiłku ulegają rozszerzeniu, po wykonanej pracy kurczą się gwałtownie. Prowadzi to do napadów kaszlu, uczucia duszności, zmniejszenia wydolności, pojawiają się również świszczący oddech i poczucie ciężkości w klatce piersiowej. Po upływie około 30 minut drogi oddechowe znów się rozszerzają, a dolegliwości ustępują. Objawy astmy wysiłkowej są szczególnie intensywne w przypadku dużego, długotrwałego wysiłku – na przykład po grze w piłkę nożną, biegach długodystansowych czy narciarstwie biegowym. Z reguły przypadki astmy wysiłkowej nie dotyczą aktywności mniej intensywnych, takich jak między innymi golf lub spacery.

Jakie są objawy astmy wysiłkowej?

Objawy astmy wysiłkowej są podobne do tych, które występują podczas ataku astmy oskrzelowej, ale zwykle skurcz, do którego dochodzi, nie jest groźny dla życia. Utrudniają jednak kontynuowanie aktywności fizycznej, co może być bardzo uciążliwe dla osób, dla których sport jest pasją lub pracą. Warto też wiedzieć, że astma wysiłkowa bywa pierwszym etapem na drodze do astmy oskrzelowej, a napady duszności i kaszlu mogą zacząć pojawiać się także w odpowiedzi na alergeny. Dlatego po wystąpieniu objawów należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie. Badaniem, które potwierdza schorzenie, jest próba wysiłkowa.

Czy astma wysiłkowa wyklucza uprawianie sportu?

Ruch jest naprawiony, ustalił czas pracy oddechowej. Pacjent przed treningiem powinien zażyć odpowiednie leki i obowiązkowo określone rozgrzewkę. Intensywność ćwiczeń musi być ograniczona i dopuszczać ćwiczenia . Zwolnij nie trzeba rezygnować z aktywności. Dobrą formą ruchu dla osób z astmą wysiłkową mogą być wczasy zdrowotne w górach. Górskie szlaki mają różne poziomy trudności, które dostosujemy do własnych możliwości. Długie wędrówki to aktywność o mało intensywnym charakterze – nie powinna więc wywołać objawów astmy wysiłkowej. Powietrze jest rześkie, szczególnie wiosną, a także czystsze i jest w nim mniej alergenów – na przykład kurzu, pleśni i pyłków – które mogą zaostrzyć objawy. Wskazane są spacery po lasach iglastych, których przecież w górach nie brakuje. Olejki eteryczne wydzielane przez drzewa kojąco wpływają na nastrój oraz mają działanie łagodzące  objawy chorób układu oddechowego.